Paraliż senny, jak się go pozbyć i przełączyć w świadomy sen?

Paraliż sennyDziękuję za odpowiedź na pytanie zadane przeze mnie na fb, wielu z was odpisało mi w komentarzu za co bardzo dziękuję 🙂 Zgodnie z prośbą postaram się opisać to czego ode mnie oczekujecie w tym poście.

Czym jest paraliż senny?

To już pewnie wiesz. Wspominałem kiedyś o paraliżu sennym w jednym z moich poprzednich artykułów tutajale jeśli nie pamiętasz czym jest paraliż senny to krótkie przypomnienie: paraliż senny to naturalnie zjawisko występujące każdej nocy  u każdego z nas. Paraliż senny jest nakładany na nasze ciało, abyśmy nie wykonywali ruchów podczas snu tzn: nie biegali skakali itp.

Ile może trwać paraliż senny?

Niestety, ale paraliż senny może trwać od kilku sekund do paru minut.

Co się dzieje podczas paraliżu sennego?

Podczas paraliżu sennego jak sama nazwa wskazuje nasze ciało jest sparaliżowane, nie możemy się poruszać. Najczęściej podczas paraliżu sennego wokół nas pojawiają się jakieś osoby i nas obserwują, czasem wyglądają one przerażająco(duchy, jakieś cienie, kosmici itp), a czasem bardzo sympatycznie(np: anioły, wróżki, a nawet postacie z kreskówek). Czasem nikt nie objawia się naszym oczom i po prostu leżymy sparaliżowani patrząc się w sufit.

Paraliż senny

Ważne

Paraliż senny może przytrafić się każdej nocy, nie zależy on od tego czy trenujesz świadome śnienie czy nie, paraliż senny to naturalne zjawisko i występuje u każdego! tyle, że nie wszyscy go pamiętamy, albo nie jesteśmy świadomi podczas niego.

Przyczyna paraliżu sennego:

Przyczyną paraliżu sennego jest faza REM, w której to kiedy śpimy nasze mięśnie są odcinane od reszty ciała, aby nie wykonywać zbędnych ruchów oraz nasz mózg przechodzi w stan uśpienia, abyśmy mogli spokojnie spać każdej nocy.

Paraliż sennyParaliż senny w innych kulturach

Paraliż senny nie jest żadną nowością, jest on znany od lat wielu różnym kulturą.
W Japonii nazywają go „kanashibar”, natomiast w Chinach jest znany jako „ucisk duchów”, a w Afryce „diabeł ujeżdżający twoje plecy” gdzie demony uprawiają sex z ludźmi podczas snu(porąbane, tak wiem). To wszystko daje nam do zrozumienia, że paraliż senny jest normalnym, naturalnym zjawiskiem, występującym u każdego z nas na całym świecie.

Jak pozbyć się paraliżu sennego?

 1. Po pierwsze:
  • zrelaksuj się
  • nie walcz z paraliżem,
  • nie próbuj na siłę go powstrzymać,
  • wyluzuj się i nie panikuj!
 2. Spróbuj delikatnie poruszyć swoimi palcami u rąk i nóg, te leciutkie ruchy dadzą do zrozumienia twojemu mózgowi, że ciało jest jeszcze świadome i to powinno zatrzymać paraliż
 3. W tym samym czasie postaraj się poruszyć swoimi oczami przez mruganie i rozglądanie się po pokoju.
 4. Spróbuj ruszyć ustami i mięśniami twarzy
 5. Jeśli twój oddech jest bardzo szybki to postaraj się go spowolnić, aby był regularny, swobodny i głęboki
 6. Skup się mocno na swoim oddechu i nie zwracaj uwagi na inne zjawiska odbywające się wokół ciebie
 7. Nie pozwól panice wyprzedzić twoich myśli
 8. Możesz również skupić się na czymś przyjemny np: wyobraź sobie, że znajdujesz się właśnie na plaży, jesteś otoczony piaskiem i właśnie patrzysz na morze z spokojnym uśmiechem na ustach
 9. Niektórzy ludzie twierdzą, że pomaga im śpiewanie pozytywnych dla nich piosenek

Sposoby, które wyżej przedstawiłem polegają na tym, aby wysłać sygnał do twojego mózgu iż twoje ciało nie śpi, jest obudzone i w pełni świadome. Dzięki czemu mózg po otrzymaniu tego sygnału zacznie się wybudzać, a twoja zdolność do poruszania się wróci do kontroli.

Podsumowując

Paraliż senny to jedno z najgorszych zjawisk, które mogą wystąpić przed zwykłym snem jak i przed tym świadomym. Przedstawiłem wam metody dzięki którym możecie poradzić sobie z ucieczką przed takim nie zbyt przyjemnym paraliżem sennym, bo jak zapewne wiecie nie wszystkie paraliże senne muszą być złe, straszne… niektóre z nich są neutralne, a niektóre mogą nawet zdarzyć się przyjemne(chociaż ja nigdy nie miałem przyjemnego paraliżu sennego). Kończąc post chciałbym wam jeszcze podziękować za to, że mnie śledzicie zarówno tutaj jak i na facebooku, postaram się wziąć pod uwagę wasze uwagi, pozdrawiam!

Paraliż senny

Comments

 1. By Daniel

  Odpowiedz

 2. By jola

  Odpowiedz

  • By lubię spać

   Odpowiedz

 3. Odpowiedz

 4. By Miłosz

  Odpowiedz

 5. By ciekawa

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 6. Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 7. By maiiii

  Odpowiedz

 8. By Carlos

  Odpowiedz

 9. By Meow^^

  Odpowiedz

 10. By Karola

  Odpowiedz

 11. By puppy

  Odpowiedz

 12. By khbib

  Odpowiedz

 13. By Graco

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 14. By koko

  Odpowiedz

 15. By KRZYSIEK95#01

  Odpowiedz

 16. By KRZYSIEK95#01

  Odpowiedz

 17. By Julia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz