Ile godzin należy spać?

Ile godzin należy spać?

Ile godzin należy spać?

Według naukowców i lekarzy optymalną dawką snu jest 6.5-7,5 godzin i takiej właśnie dawki bezpiecznie jest się trzymać.

Naukowcy również obliczyli iż w ciągu całego życia śnimy łącznie przez aż 20 lat życia. Według niektórych stanowczo zbyt dużo poświęcamy czasu na sen i marnujemy nasz cenny czas. Z jednej strony to jest może i faktem, gdyż kiedyś ludzie mieli zwyczaj spać znacznie mniej. Do tych osób obecnie należy duża grupa „Ludzi-cyborgów” którzy śpią znacznie krócej (3-4h dziennie) i jak widać wciąż żyją i mają się całkiem dobrze.

Czemu nie powinniśmy spać dłużej niż 7 godzin?Ile godzin należy spać?

No właśnie, a jeśli lubimy sobie pospać, kładziemy się wcześniej i budzimy się później niż inne osoby, bo mamy taką możliwość. No cóż… jest to przede wszystkim duża strata czasu, a po drugie przesadzanie z ilością czasu poświęcanego na sen może być niebezpieczne (pomijamy tu oczywiście niemowlęta u których sen jest podstawą). Prof. Daniel Kripke udowodnił, że 8h snu to już za duża dawka, ponieważ nasze ciało się rozleniwia, a osoby które śpią po 6,5-7,5 godzin są znacznie szczęśliwsze.

Jakie niebezpieczeństwo niesie krótkie spanie?

No dobra, to nie powinniśmy spać powyżej 7,5 godzin, ale co by się stało gdybyśmy spali poniżej 6,5h? Szczerze mówiąc jeśli masz wybierać między zbyt długim snem, a zbyt krótkim, to wybieraj ten krótszy! Większość geniuszy spała po 2-3h. Dla przykłady Leonardo Da Vinci na sen poświęcał 3 godziny w ciągu całego dnia… stosował on sen polifazowy(wkrótce dodam o tym wpis). Polega on na tym, aby pod czas doby spać do kliku razy po 20-30 min. Ważne jest, aby zachować równe odstępy pomiędzy fazami w których śpimy, a w których nie. Co prawda wielu geniuszom ta technika bardzo pomogła zaoszczędzić kupę czasu(np: Winston Churchill, Jonh F. Kennedy, Thomas Edison, Nicola Tesla) , jednak… nie każdemu ta metoda będzie odpowiadać.

Podsumowując

Zatem: Ile godzin należy spać? – Należy trzymać się z dala od zbyt długiego spania (ponad 8 godzin), optymalną dawką jest: 6,5h do 7,5h. Jeśli chodzi o krótkie spanie to jest ono niebezpieczne, aczkolwiek wiele geniuszy spało zaledwie parę godzin, jednakże nie chcę byś myślał, że aby zostać geniuszem musisz spać 2-3h. Dla przykładu Albert Einstein spał znacznie dłużej, i to w swoim własnym łóżku miała swe początki teoria względności, podczas snu.

Ile godzin należy spać?

Szanuj swój czas…

Comments

 1. By Arek

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 2. By Podróżnik snów

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 3. By Freki

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 4. By Korey

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

 5. By Agata

  Odpowiedz

 6. By Kuba

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

  • By Kasia

   Odpowiedz

   • By Daniel

    Odpowiedz

 7. By Karol

  Odpowiedz

  • By Daniel

   Odpowiedz

   • By Karol

    Odpowiedz

 8. By Gosia

  Odpowiedz

 9. Odpowiedz

Dodaj komentarz